U okviru SOIH Foruma virtualnog učenja o KPOSI održana je edukacija "15% za 15%"
Vlada Savezne Republike Njemačke u suradnji s Vladom Jordana i Međunarodnim savezom osoba s invaliditetom (IDA) je dana 2. i 3. travnja 2025. godine u Berlinu bila domaćin trećeg Globalnog sastanka na vrhu o pravima osoba s invaliditetom. Na samitu je usvojena Amman-Berlinska deklaracija o globalnoj inkluziji osoba s invaliditetom. Deklaracija je dobila ime prema gradovima Ammanu i Berlinu zbog ključnih događanja koja su prethodila njenom usvajanju. U veljači 2025. godine, u Ammanu, Jordan, održan je prvi regionalni pre-samit posvećen pitanjima invaliditeta, gdje su postavljeni temelji za globalnu raspravu o inkluziji, a na Globalnom samitu u Berlinu je Deklaracija službeno usvojena. Stoga naziv "Amman-Berlinska" odražava ova dva ključna koraka u procesu izrade i usvajanja deklaracije.
U uvodu Amman-Berlinske deklaracije ističe se važnost globalne inkluzije osoba s invaliditetom. Deklaracija prepoznaje izazove s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom u društvu, kao i potrebu za djelovanjem na međunarodnoj razini kako bi se osigurao njihov pun pristup pravima, uslugama i prilikama. U uvodu se također naglašava nužnost osnaživanja suradnje između država, organizacija i zajednica u postizanju jednakosti i pravednosti za osobe s invaliditetom.
U ciljevima Amman-Berlinske deklaracije naglašava se potreba za sustavnom i ravnopravnom uključenosti osoba s invaliditetom u sve aspekte društva.
Ciljevi uključuju:
• povećanje političke volje i financiranja za inkluziju,
• osiguranje dostupnosti usluga i infrastrukture,
• poštivanje ljudskih prava osoba s invaliditetom kroz razvojne politike i prakse,
• u globalnom kontekstu jest i cilj "15% za 15%" – da najmanje 15 posto međunarodnih razvojnih programa na razini zemalja bude usmjereno na inkluziju osoba s invaliditetom.
Deklaracija poziva na konkretnu primjenu Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom.
U dijelu obveza Amman-Berlinske deklaracije države i organizacije se pozivaju da:
• povećaju ulaganja u inkluzivne razvojne i humanitarne programe, uključujući cilj "15% za 15%",
• osiguraju sudjelovanje osoba s invaliditetom u donošenju odluka,
• unaprijede prikupljanje podataka koji uključuju invaliditet,
• podrže organizacije osoba s invaliditetom kao ključne partnere.
Republika Hrvatska potpisala je i time pristupila Amman-Berlinskoj deklaraciji o globalnoj inkluziji osoba s invaliditetom i time pokazala opredijeljenost za unapređenje prava osoba s invaliditetom.
Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske je 22. travnja 2025. godine u okviru Foruma virtualnog učenja o KPOSI održala edukaciju "15% za 15%" te predstavila Amman - Berlinsku deklaraciju savezima i udrugama osoba s invaliditetom.