Povodom Nacionalnog dana invalida rada Hrvatske, 11. travnja 2025. godine održan je sastanak u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
U ime Ministarstva sastanku su prisustvovali Zrinka Špoljarić, voditeljica Uprave za tržište rada, Nataša Smolić Ročak, voditeljica Službe za analizu i razvoj mirovinskog sustava, Vesna Tudek Barberić, načelnica Sektora za zapošljavanje te Sanja Žderić Polutnik voditeljica Službe za unaprjeđenje kvalitete stručnog rada i stručni nadzor, dok su Hrvatski savez udruga invalida rada predstavljali Ante Štulić, predsjednik, Marija Kelečić, dopredsjednica, Valentina Hojsak, Iva Karakaš i Ivana Znaor, stručne suradnice.
Na sastanku se raspravljalo o ključnim pitanjima vezanima uz inkluzivni dodatak, osobnu asistenciju, položaj invalida rada unutar mirovinske reforme te mogućnosti raspisivanja natječaja za udruge osoba s invaliditetom.
Predstavnici Saveza iznijeli su konkretne primjedbe i prijedloge vezane uz izazove u ostvarivanju prava na inkluzivni dodatak. Uz jako dugotrajan proces, korisnici se žale na neujednačeno priznavanje prava na temelju različitih vrsta oštećenja, nejasni su kriteriji procjene funkcionalnosti, zbog čega brojni korisnici nisu ostvarili dodatak ili im je dodijeljena niža razina nego što bi trebali imati.
Iz Ministarstva su istaknuli da su svjesni izazova na terenu te da se radi na izmjenama Zakona o vještačenju te Uredbi o metodologijama vještačenja.
Kao najveći izazov osobne asistencije istaknut je nedostatak radne snage.
U okviru nove mirovinske reforme iz Ministarstva su obavijestili kako je Prijedlog nacrta zakona o mirovinskom osiguranju pušten na e-savjetovanje. Prijedlogom novog zakona najniže mirovine rast će za tri posto, dok će sve invalidske mirovine rasti za 10 posto, ali tek početkom 2026. godine. Naime, novi Zakon predlaže povećanje mirovinskog faktora za izračun visine invalidske mirovine i to za invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti sa sadašnjih 0,8 na 0,9, a za invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti sa sadašnjih 1,0 na 1,1 od 1. siječnja 2026. godine. Time će se osigurati uvjeti za dodatno povećanje invalidske mirovine za otprilike 10 %, a obuhvatili bi se svi sadašnji i budući korisnici mirovine. Zatečenim korisnicima Zavod bi po službenoj dužnosti, najkasnije do 31. ožujka 2026. godine ponovno odredio mirovinu s novim mirovinskim faktorom.
Ove godine, ali tek u prosincu, stiže i trajni dodatak na mirovinu. Odluku o visini vrijednosti za svaku godinu staža Vlada će donijeti u listopadu. Od srpnja bit će povećane najniže mirovine za oko tri posto, rastom aktualne vrijednosti najniže mirovine po godini staža.
Korisnicima prijevremene starosne mirovine koji navrše 70 godina života predlaže se ukidanje smanjenja, odnosno penalizacije za prijevremeno umirovljenje, od prvog dana idućeg mjeseca u kojem navrše 70 godina. Predlaže se obuhvatiti i korisnike koji su starosnu dob navršili prije stupanja na snagu Zakona, a mirovina bez smanjenja odredila bi im se počevši od 1. siječnja 2026. godine. Ponovno određivanje prijevremene starosne mirovine Zavod bi odredio u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu odredbe kojom se propisuje određivanje mirovine bez smanjenja polaznog faktora, po službenoj dužnosti. Šire se mogućnosti rada za umirovljenike i korisnike invalidskih mirovina sa 65 godina.
Tijekom razgovora predstavnici Saveza su istaknuli zabrinutost za udruge invalida rada i osoba s invaliditetom jer Ministarstvo ne raspisuje natječaje za njih te tako većina udruga ne može udovoljiti uvjetima Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva i ući u sustavnu temeljnu podršku, napominjući da lokalna i regionalna uprava financijski ne prati potrebe udruga osoba s invaliditetom.
Zahvaljujemo Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike na otvorenosti za dijalog.