Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

PRIMJENA KVOTE ZA ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM U UDRUGAMA

Slika: PRIMJENA KVOTE ZA ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM U UDRUGAMA

Od 1. siječnja 2025. godine na snazi je novi Pravilnik o utvrđivanju kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom (Nar. nov., br. 151/24; u nastavku: Pravilnik),

Od 1. siječnja 2025. godine na snazi je novi Pravilnik o utvrđivanju kvota za zapošljavanje osoba s invaliditetom (NN br.151/24). U prilogu ovog Pravilnika nalaze se obrasci koje obveznici, uključujući udruge, moraju koristiti u provedbi Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 157/13, 152/14, 39/18, 32/20) i podzakonskih propisa.

Pravilnikom se propisuje udio zaposlenih osoba s invaliditetom u ukupnom broju zaposlenih kod poslodavca, (uključujući udrugu) dokazi o ispunjenju obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, naknada u slučaju neispunjavanja obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom te iznos novčanih nagrada poslodavcima koji zapošljavaju više osoba s invaliditetom od propisane kvote te one koji ih zapošljavaju, a nisu obveznici kvotnog zapošljavanja. Obveznik kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom je svaki poslodavac, uključujući i udrugu, koji zapošljava najmanje 20 radnika. U praksi će samo mali broj udruga ispuniti ovaj temeljni uvjet za primjenu Pravilnika i kvote zapošljavanje osoba s invaliditetom u udrugama. U čl. 4. Pravilnika propisani su uvjeti za isključenje pojedinih kategorija radnika iz broja zaposlenih koji su temelj za obračun kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Sukladno Pravilniku, obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom ne odnose se na:

  • predstavništva stranih osoba; 
  • strana diplomatska i konzularna predstavništva;
  • integrativne radionice i zaštitne radionice;
  • poslodavci u sektoru proizvodnje tekstila, odjeće, kože, drva i namještaja;
  • novoosnovane poslodavce.

Novoosnovani poslodavci su oslobođeni obveze kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom u razdoblju od 24 mjeseca od dana upisa u odgovarajući registar, odnosno dana ustrojavanja prema posebnom propisu. To znači kako novoosnovane udruge u razdoblje od 24 mjeseca od dana upisa u Registra udruga, bez obzira na broj zaposlenih, nisu obveznici zapošljavanja osoba s invaliditetom.

Kvota za zapošljavanje osoba s invaliditetom određuje se u visini od 3 % u odnosu na ukupan broj zaposlenih kod poslodavaca, uključujući udrugu, koji zapošljava 20 i više radnika i nije novoosnovani poslodavac ili udruga, u smislu Pravilnika, neovisno o djelatnosti koju poslodavac obavlja. U slučaju da izračun kvote ne predstavlja cijeli broj, vrijednost do 0,5 % zaokružuje se na manji broj, a vrijednost iznad 0,5 % uključujući 0,5 % zaokružuju se na veći broj.

Obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom poslodavac ili udruga koji ne ispunjavaju uvjete za oslobađanje od obveze kvotnog zapošljavanja može ispuniti tako da zaposli propisani broj osoba s invaliditetom i/ili zamjenskom kvotom na način propisan u čl. 7. Pravilnika. Jedan od ovih načina je i zaključenje jednog ili više ugovora o poslovnoj suradnji s udrugom u kojima više od polovine radnika čine osobe s invaliditetom, čija je ukupna vrijednost, bez obračunatog PDV-a, jednaka najmanje 20% minimalne mjesečne plaće svake osobe s invaliditetom koju bi poslodavac morao zaposliti unutar propisane kvote, odnosno u slučaju sklapanja ugovora na rok duži od jednog mjeseca, čija je prosječna mjesečna vrijednost, bez obračunatog PDV-a jednaka najmanje 20% minimalne mjesečne plaće svake osobe s invaliditetom koju bi poslodavac morao zaposliti unutar propisane kvote.

U čl. 8. Pravilnika propisani propisani su uvjeti za sklapanje ugovora o poslovnoj suradnji u svrhu ispunjenja zamjenske kvote. Između ostalog, ovom odredbom Pravilnika je određeno kako udruge u kojima više od polovine radnika čine osobe s invaliditetom mogu s poslodavcem zaključiti jedan ili više ugovora o poslovnoj suradnji u svrhu ispunjavanja zamjenske kvote, s tim da ukupna vrijednost svih ugovora ne može iznositi više od 36.000,00 eura godišnje bez PDV-a, po zaposlenoj osobi s invaliditetom.

Uvjeti za ispunjenje zamjenske kvote sadržani su u čl.11.-16. Pravilnika. Treba istaknuti kako, između ostalog, poslodavac može ispuniti zamjensku kvotu pod uvjetom da su međusobno ispunjena prava i obveze iz ugovora o poslovnoj suradnji s udrugom u kojima više od polovine radnika čine osobe s invaliditetom. Obvezni sadržaj ovog ugovora jest podatak o:

  •  predmetu Ugovora
  • vrijednosti svake vrste robe ili usluga, odnosno djela ili rada te ukupna vrijednost, bez PDV-a
  • proizvodnoj vrijednosti robe ili usluge bez PDV-a
  • roku za ispunjavanje ugovorenih obveza i rok plaćanja koji moraju biti unutar razdoblja važenja ugovora 

Izvor: časopis Udruga 89/2025