U Rijeci je 13. studenog 2024. održana III. regionalna radionica za udruge članice Hrvatskog saveza udruga invalida rada
U Rijeci je 13. studenog 2024. održana III. regionalna radionica za udruge članice Hrvatskog saveza udruga invalida rada, usmjerena na jačanje kapaciteta i podršku udrugama iz središnje Hrvatske, Kvarnera i Istre. Ovaj događaj organiziran je u okviru Nacionalne sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.
Radionicu je otvorio predsjednik HSUIR-a, g. Ante Štulić, koji je u uvodnom obraćanju istaknuo ključnu ulogu suradnje i uzajamne podrške među udrugama za unapređenje prava i položaja invalida rada i osoba s invaliditetom. Gospođa Bakarčić, tajnica domaćinske Udruge, pozdravila je sudionike, ističući važnost ovakvih susreta za međusobno učenje i osnaživanje.
Program je obuhvatio ključne teme relevantne za rad i razvoj udruga.
Marica Mirić, predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, predstavila je ulogu mreže i podrške u osnaživanja udruga članica. Pojasnila je važnost umrežavanja za veći utjecaj na lokalne politike i inicijative, te naglasila potrebu za proaktivnim djelovanjem u lokalnim zajednicama kako bi se unaprijedila kvaliteta života invalida rada i osoba s invaliditetom.
Leke Sokolaj, izvršni direktor HSUIR-a, u svom je predavanju obradio temu odgovornosti i transparentnosti u radu udruga, ističući ih kao temeljne odrednice za uspješno i vjerodostojno djelovanje u zajednici.
Ivana Znaor, predstavila je mogućnosti za unaprjeđenje vidljivosti rada udruga. Osim što je ponudila konkretne smjernice za bolju komunikaciju, podijelila je savjete za povećanje prepoznatljivosti u zajednici, čime se dodatno jača društveni utjecaj i prisutnost udruga.
Iva Karakaš i Valentina Hojsak prezentirale su aspekte administrativnog poslovanja udruga, naglašavajući važnost ažurnog vođenja dokumentacije i transparentnog upravljanja.
Zaključni dio radionice pripao je ponovnom obraćanju gospođe Marice Mirić, koja je dodatno elaborirala ulogu udruga kao nositelja društvenih promjena i važnost njihove suradnje s lokalnim vlastima u kreiranju razvojnih programa koji odgovaraju na potrebe invalida rada i osoba s invaliditetom.
Radionica je završena otvorenom raspravom, u kojoj su sudionici podijelili iskustva iz svakodnevnog rada. Posebno je istaknuta vrijednost ovakvih okupljanja, koja omogućuju prijenos praktičnih znanja za osnaživanje kapaciteta udruga.
Ova treća radionica u Rijeci još je jednom potvrdila važnost kontinuirane podrške udrugama koje rade na unapređenju položaja invalida rada i osoba s invaliditetom. Tematski obuhvaćene teme odgovornog djelovanja, transparentnosti, vidljivosti i međusektorske suradnje pružile su vrijedne alate za budući rad svih prisutnih udruga i njihovu uspješnu integraciju i aktivnu ulogu u lokalnim zajednicama.