Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

EDUKACIJA O ASISTIVNOJ TEHNOLOGIJI

Slika: EDUKACIJA O ASISTIVNOJ TEHNOLOGIJI

Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske održala je edukaciju o asistivnoj tehnologiji u okviru SOIH – Foruma virtualnog učenja „Usudimo se saznati“

Nakon istraživanja u okviru Projekta Platforma 50+ te predstavljenih rezultata o asistivnoj tehnologiji, uočene su velike teškoće u njezinoj primjeni, ali i nedovoljna educiranosti o mogućnostima njezina korištenja.

Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske u plan Razvojne suradnje u području centara znanja za društveni razvoj Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za 2023. godinu uključila je sveobuhvatnu edukaciju o asistivnim tehnologijama.

Prvi set edukacija provodi se u prvom tromjesečju ove godine kroz paket od četiri modula u okviru SOIH - Foruma virtualnog učenja o Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom pod motom „Usudimo se saznati“ putem Zoom platforme.

Dana 30. siječnja 2023. Ines Delzotto, magistra edukacijske rehabilitacije iz Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda Pula održala je edukacijski modul „Asistivna tehnologija i prilagodba radnog mjesta“.

Na samom početku Ines Delzotto je predstavila rad Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda Pula, u sklopu kojeg djeluje kabinet za asistivnu tehnologiju. Potom je pojašnjen kontekst današnjeg digitalnog doba, u kojemu napredujemo prema idućoj fazi - razdoblju umjetne inteligencije. Istaknuto je kako tehnologija omogućava brojne pogodnosti za osobe s invaliditetom. Asistivna tehnologija podrazumijeva pomagala, kao i postupke i usluge. Naglašeno je kako se počela koristiti davnih dana te kako se ne odnosi nužno na visokosofisticirane uređaje. Potom su navedene vrste, namjena i obrazložen tehnološki stupanj asistivne tehnologije. Od brojnih pogodnosti koje omogućava svakako vrijedi izdvojiti minimalizaciju teškoća, održavanje funkcije i osiguravanje višeg nivoa samostalnosti. Posebno je relevantna u suočavanju s problemima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u kontekstu svijeta rada. Istaknuta je dužnost koju imaju poslodavci u smislu osiguravanja što većeg stupnja razumne prilagodbe.

Sudionicima su također predstavljene različite vrste asistivne tehnologije koje unapređuju kvalitetu življenja osoba s invaliditeta te omogućuju veći stupanj njihova neovisnog življenja. Nakon izlaganja provedena je šira rasprava.

Dogovoreno je da će se sljedeći modul "Augmentativna i alternativna komunikacija" provesti 06. veljače 2023. godine.

Na edukaciji su sudjelovali predstavnici Hrvatskog saveza udruga invalida rada.